Boczne oświetlenie roweru – co musisz o nim wiedzieć?

Kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa ma odpowiednie oświetlenie. Większość rowerzystów polega na tradycyjnych lampkach oraz odblaskach, które wymagane są przepisami prawnymi. Niestety nie zawsze zapewniają odpowiednią widoczność jednośladów z boku.

Najdalej wysuniętymi punktami rowery zarówno z przodu, jak i tyłu są koła. Ich oświetlenie ma wiele zalet w połączeniu z tradycyjnym oświetleniem rowerowym, powoduje, że jesteśmy bardzo widoczni. Przede wszystkim oświetlenie na kołach spowoduje, że jesteśmy dużo lepiej widoczni z boku, jest to istotne, kiedy znajdujemy się na rondzie, czy wjeżdżamy na skrzyżowanie. Dodatkowo takie oświetlenie daje nam samym komfort, ponieważ bez problemu możemy zauważyć przeszkody znajdujące się na jezdni. Najmniej ważnym, chociaż dla niektórych dość istotnym aspektem jest efektownie prezentujący się rower.

oświetlenie roweru
żródło: pixabay.com

Ważne jednak by mieć na uwadze, że światła boczne powinniśmy traktować jako dodatek i uzupełnienie tradycyjnego oświetlenia. Takie oświetlenie nie dostarczy aż tak dużej widoczności, jak to montowane na kierownicy. Jako dodatkowe oświetlenie możemy zamontować diody LED na obręczach kół. Rozwiązanie niestety nie jest tanie, a sam montaż nie należy do najłatwiejszych. Zamysł takiego oświetlenia jest coraz bardziej przekształcany i kolejne modele są np. poszerzane o możliwość wskazywania kierunku jazdy.

Na kole, a dokładniej szprychach można także zamontować odblaski np. w kolorze pomarańczowym, dodatkowo takie oświetlenie może być wyposażone w diody LED. Gotowe dostępne na rynku zestawy zazwyczaj są wodoodporne i wyposażone w różne tryby świecenia.

Kolejnym pomysłem są świecące nakrętki na wentyle, jest to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie. Nakrętki, które są dostępne na rynku, zazwyczaj uruchamiają się podczas jazdy rowerem i wyłączają się automatycznie w czasie postoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *