Cotton Balls – jak zrobić samemu?

 

Cotton Ball są coraz bardziej popularną dekoracją. Niektóre dostępne modele na rynku mogą kosztować około 100 zł, jednak po co przepłacać skoro cotton balls można wykonać samemu?

Tak jak można się domyślić po nazwie, cotton balls jest to dekoracja świetlna, która składa się ze sznura z bawełnianych kulek, które są jakby kloszem dla żarówek, które znajdują się w środku. Lampki te są chętnie wykorzystywane jako rodzaj nocnej lampki w pokoju dziecka. Ta dekoracja sprawdzi się do pomieszczeń w każdym stylu. W niektórych wnętrzach powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na dobór koloru, tak np. w minimalistycznych wnętrzach warto postawić na cotton balls w stonowanych kolorach, a w stylu industrialnym można postawić na bardziej nietypowe kolory i powiesić je w bardziej nietypowym miejscu np. oplatając nimi ramki.

Gdzie umieścić lampki?

Tak naprawdę wszystko zależy od twojego pomysłu. Cotton balls’y sprawdzą się nie tylko w pokoju dziecięcym, ale także w salonie, czy sypialni. Takie oświetlenie sprawia, że pomieszczenie wydaje się cieplejsze oraz przytulniejsze, więc możemy umieścić je, gdzie tylko chcemy.

oświetlenie
źródło: pixabay.com

Jak zrobić cotton balls?

Główną zaletą własnoręcznie wykonanych cotton balls jest fakt, że będą one wyglądały dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Zarówno pod względem wielkości ilości oraz estetyki. Kupując takie cotton balls, masz pewność, że będą one niepowtarzalny i będziesz mógł pochwalić się oryginalnym wzorem. Do przygotowania tej dekoracji będą potrzebne:

  • Gumowe baloniki
  • Włóczka
  • Klej
  • Oświetlenie (lampki LED)

Podstawą do wykonania tej dekoracji są baloniki. Baloniki musimy nadmuchać/pompować do takiego rozmiaru, jaki chcemy, by nasza ozdoba miała. Zazwyczaj mają być one jednakowej wielkości, jednak nikt nam nie zabroni wykonywać ich w różnych rozmiarach, jeżeli tak sobie wymarzyliśmy. Jeżeli zależy nam, by były one takiej samej wielkości, to możemy to zrobić z pomocą jednego prostego triku: przygotowujemy kubek bądź szklankę, balonik nadmuchujemy i próbujemy go włożyć do naczynia. Kiedy balonik się nie mieści, wystarczy, że wypuścimy zbędne powietrze, natomiast jeżeli jest luz, to musimy go nie co dopompować. Nie kupujcie baloników na tzw. styk, ponieważ podczas wykonywania ozdoby niektóre baloniki mogą się zniszczyć, czy też pęknąć.

źródło: pixabay,com

Po tak przygotowanej podstawie czas na owijanie baloników włóczką. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, wybór kolorów jest dowolny i zależy tylko i wyłącznie od naszego pomysłu. W przypadku Cotton Balls najlepiej do owijania sprawdza się mulina bądź kordonek z bawełny merceryzowanej. Wybierając materiał, weźcie pod uwagę jego koszt, ponieważ do stworzenia tego rodzaju dekoracji będzie go nie mało potrzebować. To jak dużo zależy od wielkości bazy, jaką stworzyliśmy, jednak tak czy tak na jedną kulkę przypada od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów włóczki. Tak naprawdę, jak dużo będziemy potrzebować, będziemy mogli sprawdzić metodą prób i błędów, nawijać ją na kulkę powinniśmy tak długo, aż efekt będzie dla nas zadowalający. Zanim zaczniemy nawijać nitkę na balonik, musimy pamiętać, że trzeba ją zanurzyć w kleju. Najlepiej w tym wypadku sprawdza się Wikol, klej do tapet czy introligatorski. Włóczkę zanurzamy w kleju, a następnie nawijamy na dmuchany balonik. Tak przygotowane kulki suszymy około doby. Takie lampki możemy wysuszyć, wieszając je klamerkami za ogonki, w które wdmuchiwaliśmy powietrze. Pod baloniki warto coś podłożyć (np. kawałek folii) na wypadek, gdyby nadmiar kleju zaczął ściekać. Kiedy dekoracja już wyschnie, przekłuwamy i wyciągamy balonik. Możemy to zrobić za pomocą szydełka bądź spinki do włosów. Uważajcie, by ogonek nie wpadł do środka, ponieważ to właśnie za jego pomocą najłatwiej jest wyciągnąć balonik. Jako wypełnienie powinniśmy wybrać lampki LED, a nie tradycyjne, ponieważ ledy w odróżnieniu od tradycyjnego oświetlenia nie nagrzewają się podczas świecenia, a jak wiadomo, wysoka temperatura w połączeniu z włóczką nie jest dobrym rozwiązaniem. Żarówki umieszczamy w kulce przez niewielki otworek i mamy gotowe cotton balls, jeżeli łańcuch, który kupiliśmy, ma więcej żarówek, to możemy włożyć po dwie lampki do jednej kulki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *