Czym oświetlić warsztat samochodowy?

Praca w warsztacie wymaga odpowiedniego oświetlenia, które doświetli wszystkie zakamarki i znacząco ułatwi pracę. Oświetlenie w warsztacie musi być wydajne, ale nie może męczyć wzroku i pobierać zbyt dużo energii elektrycznej. Sprawdź z nami, jak oświetlić warsztat i o czym pamiętać przy remoncie.

Kiedy należy wymienić oświetlenie w warsztacie?

W momencie, gdy podczas pracy czujemy zmęczenie wzroku, oczy łzawią, powieki i spojówki są zaczerwienione, a także pogarsza się ostrość widzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego oświetlenia do warsztatu?

Przede wszystkim na wydajność źródła światła, jego żywotność, energooszczędność i barwę światła, które nie będzie przekłamywać rzeczywistych kolorów. Natężenie światła powinno być dobrane do rodzaju wykonywanej pracy i wielkości oświetlanych obiektów. Pamiętajmy o tym, że osoby w bardziej dojrzałym wieku potrzebują więcej światła, niż ludzie młodzi.

Światło w warsztacie powinno być intensywne i rozproszone, aby powierzchnie były jednakowo oświetlone. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy oświetlenie w warsztacie spełnia ogólnie przyjęte normy możemy zweryfikować to przy pomocy światłomierza, którego używają fotografowie. Trudno o dobre oświetlenie warsztatu naturalnym światłem, ale nie można o nim zapominać, ponieważ ono też jest ważne.

Jeżeli chodzi o oświetlenie sztuczne, warto zastosować lampy LED, które zużywają najmniejsze ilości energii elektrycznej, mają długą żywotność, są bardzo wydajne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co prawda hermetyczne oprawy LED są dosyć drogie, ale koszty opraw szybko się zwracają w postaci mniejszych rachunków za prąd.

Źródło: pixabay.com

Przy wymianie instalacji elektrycznej lub remoncie pamiętajmy o zwiększeniu ilości gniazdek w warsztacie. Nawet najlepsze oświetlenie ogólne nie zastąpi przenośnej lampy, którą możemy postawić w dowolnym miejscu, aby doświetlić konkretne miejsce pracy.

Profile LED od Klusdesign możemy również zamontować również w dużych szafkach i  dużych roboczych szufladach. Wtedy wszystkie zakamarki będą doświetlone, dzięki czemu znalezienie konkretnego małego narzędzia w dużej szufladzie nie będzie trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *