Na czym polega inteligentne oświetlenie drogowe?

oświetlenie miejskie

W XXI wieku każdy z nas poszukuje oszczędności na różnorakie sposoby. Tak też jest z oświetleniem drogowym. Oświetlenie to wprowadza co chwila nowe, bardziej zaawansowane technologie. Są to między innymi oprawy oświetleniowe LED wyposażone w różnego rodzaju czujniki i sterowniki. Dzięki nim możliwe jest dostosowanie warunków oświetleniowych do bieżących potrzeb oraz monitorowanie, zarządzanie pracą instalacji oświetleniowej. Taka modernizacja oświetlenia drogowego poprzedzona jest audytem efektywności energetycznej, która określa opłacalność takiej inwestycji i jest podstawą do pozyskiwania środków finansowych. Teraz znowu wprowadzono nową technologię, jaką jest inteligentne oświetlenie drogowe. Na czym ono polega? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Tak więc dość wysokie ceny energii wymusiły rozwój technologiczny źródeł światła, opraw oświetleniowych, elektronicznych układów stabilizacyjno – zapłonowych oraz informatycznych systemów nadrzędnych, umożliwiając bardziej efektywne wykorzystanie energii w oświetleniu zewnętrznym. Inteligentne sterowanie i zarządzanie instalacją oświetleniową pozwala na regulowanie natężenia światła całej lub określonej części sieci oświetleniowej w zależności od warunków panujących na drodze czy ulicy (pogodowych, czasu, natężenia ruchu i innych) – z uwzględnieniem podstawowego kryterium, jakim jest bezpieczeństwo użytkowników dróg. Ponadto system taki umożliwia uzyskanie znacznych oszczędności powstających dzięki uproszczonej gospodarce serwisowej i konserwacyjnej danej sieci – w wyniku możliwości zdalnego sterowania i monitorowania nawet pojedynczego punktu oświetleniowego.

One thought on “Na czym polega inteligentne oświetlenie drogowe?

  1. Mam nadzieję, że moi przedmówcy mają rację, bo mam zamiar zastosować się do kilku powyższych sugestii. Niezmiernie ciekawa jestem efektów.

Comments are closed.