Jak długo świeci żarówka LED?

Żarówki LED zdobywają coraz większe grono zwolenników. Chcesz do nich dołączyć, ale nie wiesz jak długo świeci żarówka LED? Tutaj wszystko wyjaśnimy.

Jak długo świeci żarówka LED?

Teoretycznie żarówka LED ma najdłuższą żywotność spośród wszystkich innych rodzajów żarówek. W zależności od producenta i użytych materiałów przy jej produkcji powinna świecić nieprzerwanie od 4 do 6 lat. Diody LED stosowane w żarówkach są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i przeciążenia. Za żywotność źródła światła odpowiada właśnie wyżej wymieniona dioda. Żarówka LED nie jest tania, ale podczas jej użytkowania zużywamy bardzo małe ilości prądu, dzięki czemu jej koszt szybko nam się zwróci w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.

Jednak czasami zdarza się, że żarówka nie świeci tak długo jak powinna. Co wtedy zrobić?

O tym powinniśmy pomyśleć już przy zakupie żarówki LED. W momencie zakupu otrzymujemy paragon (warto zrobić mu zdjęcie, bo paragony szybko blakną), a dzięki niemu możemy oddać zbyt wcześnie zepsutą żarówkę do wymiany gwarancyjnej. Jednak pamiętajmy również o tym, że żywotność żarówki LED nie zależy jedynie od producenta.
Na to ma wpływ wiele innych czynników:
Temperatura złącza – czyli najwyższa temperatura osiągana przez złącze we wnętrzu elementu elektronicznego. W przypadku diod LED maksymalna temperatura to 150 stopni Celsjusza, jeśli jest większa dioda LED przestanie działać.
Na ten czynnik wpływa moc zasilania, temperatura otoczenia, a także rezystencja termiczna. Diody LED są wrażliwe na przepięcia, uszkodzenia elektroniczne.
W długowiecznych żarówkach LED powinny być stosowane jedynie takie materiały jak: aluminium, mosiądz, czy miedź, ponieważ to te materiały dobrze przewodzą ciepło.

Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Dlaczego żarówka świeci po zgaszeniu światła?
Dzieje się tak, ponieważ dioda LED wymaga niskiego napięcia. Do jej pobudzenia wystarczy 1mA, dlatego przy zastosowaniu długich kabli, działają one jak kondensatory i tym samym imitują oporniki o niskiej oporności, co powoduje delikatne świecenie się diod LED.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *