Inteligentne oświetlenie domu

inteligentne oświetlenie

Budowa inteligentnego domu w dzisiejszych czasach, nie jest już tylko trendem pośród zamożnych. Jest tak, gdyż wiele par dostrzega zalety takiego domu, wdrażając innowacyjne rozwiązania już na początku planowania domu. Dziś absolutnie każdy może wyposażyć swoje wnętrze w szereg systemów, dzięki którymi codzienność staje się łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna. W tym artykule postanowiłam skupić się jedynie na inteligentnym oświetleniu domu. Powiem czym jest takie inteligentne oświetlenie domu, ile kosztuje itd.

W takim inteligentnym domu oświetleniem można zarządzać w sposób całkowicie odmienny niż w domu z instalacją tradycyjną. Jest tak, gdyż sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu to szereg możliwości począwszy od zwykłego włącz/wyłącz, poprzez sceny świetlne, aż po całą gamę możliwości automatycznego sterowania oświetleniem zgodnie z zaprogramowanymi funkcjami.

Sterowanie oświetleniem

Sterowanie oświetleniem można również dowolnie łączyć ze sterowaniem innych urządzeń. I tak, np. sygnał pobudki może zapalać światło w sypialni, a przy okazji spowodować podniesienie rolet, włączenie ulubionej płyty i ekspresu do kawy, sygnał włamania w centrali alarmowej naprzemiennie zapala i gasi wszystkie światła w domu i w ogrodzie. Dzieje się tak dlatego, gdyż każdym obwodem oświetleniowym można sterować z dowolnej liczby sensorów (przycisków, paneli dotykowych, pilotów, czujników obecności i ruchu, zegarów, czujników zmierzchowych, wejść binarnych i wielu innych).

Zalety inteligentnego oświetlenia

Atutem inteligentnego oświetlenia jest też nowoczesny design oraz niezwykła funkcjonalność osprzętu, dzięki czemu możliwe jest np. bezpieczne umieszczenie wyłącznika światła na szkle (szklanej kabinie prysznicowej, szklanej ściance itp.) oraz w innych miejscach, do których nie można dojść przewodem (rozwiązanie radiowe).
Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com
Takie inteligentne oświetlenie domu może pełnić dwie funkcje. Po pierwsze, będzie dostosowywało natężenie światła w domu do naszych preferencji, pory dnia, zachmurzenia itd. Po drugie da nam oszczędności, gdyż będzie wygaszało światła tam, gdzie akurat nie są one potrzebne. W wersji połączonej z czujnikami ruchu, wygląda to w ten sposób, że kiedy przemieszczamy się po domu, światło podąża za nami, gaśnie za nami i włącza się, kiedy się do niego zbliżamy.

Czy takie inteligentne oświetlenie domu jest drogie?

Niekoniecznie! Podstawowe zestawy, które wymagają dalszej rozbudowy np. o dodatkowe żarówki kosztują od 800 zł. wzwyż. Wyposażone są we własną centralę, która steruje zapalaniem i wygaszaniem żarówek. Takich żarówek można podłączyć do systemu nawet i pięćdziesiąt. Gorzej, że takie żarówki potrafią kosztować około 200 zł. sztuka, a standardowo dodawane są trzy sztuki. Oświetleniem można sterować również przez aplikacje zainstalowane na Naszym smartfonie. Powiedzmy, że system inteligentnego oświetlenia obsługujący 20 żarówek, jest to koszt około 4 000 zł. Czy to jest naprawdę dużo? Biorąc pod uwagę koszt całego domu, czy nawet mebli do niego, nie wydaje się to wygórowana kwota. Oczywiście możemy zapłacić o wiele więcej, za bardziej zaawansowane systemy, ale już taki za 4000 zł, da nam posmak domu przyszłości.

One thought on “Inteligentne oświetlenie domu

  1. Żadna technologia nie rozwija się tak szybko jak ledowa, jestem naprawdę pod wrażeniem! 😉

Comments are closed.