Jak mieć mniejsze rachunki za światło?

jak zmniejszyć rachunki za światło

W dobie XXI wieku większości z nas brakuje na wszystko pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ ceny artykułów spożywczych, chemicznych, przemysłowych stale rosną. A do tego wszystkiego jeszcze wydajemy sporą sumkę pieniędzy na miesięczne opłaty. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest, np., zmniejszyć rachunek za światło. Ale, jak to zrobić? W tym artykule postaram się w pełni odpowiedzieć na to pytanie.

Podgrzewacz wody

Po pierwsze ustawmy odpowiednią temperaturę wody, to znaczy. Jeśli mamy przepływowy podgrzewacz wody, to możemy w prosty sposób zaoszczędzić na energii, ustawiając od razu temperaturę wody, jaką chcemy uzyskać. Dzięki temu zapobiegniemy dodatkowemu zużyciu wody i energii, jakie mają miejsce podczas regulowania ciepłoty wody za pomocą kurka w kranie, a więc dopuszczanie zimnej wody do zbyt ciepłej. Ustawiajmy zawsze kurek w kranie na pobieranie zimnej wody. Gdy odkręcimy kran, podgrzewacz nie będzie się niepotrzebnie włączał. Poza tym wyjeżdżając z domu na dłużej, pamiętajmy o tym, aby wyłączyć na ten czas bojlera. Pomyślmy również o wymianie naszych starych urządzeń na nowe.

Urządzenia AGD

Czy wiemy, ile prądu zużywa właściwie nasza lodówka? Prawdopodobnie każdy wolałby tego nie wiedzieć. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, to warto sprawić sobie nowe urządzenie posiadające klasę zużycia energii „ A” lub wyższą. Skorzystają na tym z pewnością i środowisko i nasz portfel. To samo dotyczy dwóch pozostałych, ogromnych pożeraczy energii, czyli pralki i zmywarki. Używa się ich przecież bardzo często, więc zapewne pochłaniają ogromne ilości cennej energii. Jeżeli jest to możliwe, lodówka nie powinna stać tuż obok kuchenki, a najlepiej będzie, jeżeli ulokujemy ją w chłodnym miejscu, bo wtedy będzie zużywać mniejsze ilości energii.

Oświetlenie

Po trzecie wymieńmy zwykłe żarówki na żarówki energooszczędne. W obecnych czasach nie możemy zapominać o zastosowaniu tych żarówek. Często odkładamy przejście na żarówki energooszczędne, ponieważ cena ich zakupu jest droższa od tradycyjnych. Warto jednak zainwestować, gdyż w efekcie zaoszczędzimy, ponieważ żarówki energooszczędne mają znacznie dłuższą żywotność i zużywają znacznie mniej energii od swoich tradycyjnych poprzedniczek. Żarówki energooszczędne możemy kupić w każdym sklepie z lampami. Nie ma w zasadzie powodu, by wahać się z wymianą żarówek na energooszczędne. Świetnym rozwiązaniem może być stopniowa wymiana przepalonych żarówek na oświetlenie LED.

oświetlenie LED
Źródło: pixabay.com

Ogrzewanie

Sprawdźmy też działanie swojej pompy centralnego ogrzewania. Ogrzewanie domu może też pochłaniać nadmierne ilości energii, jeśli pompa centralnego ogrzewania nie jest dobrze wyregulowane. Dlatego naprawdę, warto, jest sprawdzić posiadaną pompę również pod kątem zużycia energii. Należy pamiętać także o tym, żeby wyłączać wszystko z sieci.

Urządzenia RTV

Jeśli chodzi o sprzęt telewizyjny, nie można pominąć faktu, że telewizory plazmowe zużywają więcej prądu niż odbiorniki LCD. Poza tym zużycie energii elektrycznej jest tym większe, im większy jest telewizor. Dużo energii marnuje się również poprzez pozostawianie urządzeń na czuwaniu. Gdy zamierza się wyłączyć telewizor, warto więc, zamiast sięgać po pilota, wstać i przejść się kilka metrów do telewizora, by wyłączyć go za pomocą wyłącznika. Niektóre urządzenia, jak na przykład lampka nocna, golarka, elektryczna szczoteczka do zębów czy toster, mimo iż są wyłączone, nadal pobierają prąd z sieci. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się listwy z wyłącznikiem. Wyłączając listwę, odcina się dopływ prądu, a w rezultacie urządzenia nie pobierają już prądu z sieci elektrycznej.

Mam nadzieję, że z powyższego artykułu jasno wynika, co trzeba zrobić, aby mieć mniejsze rachunki za światło. Dlatego moi drodzy, jeśli naprawdę tego, chcemy to, dostosujmy się do tych rad, a na pewno nam się to uda.