Jak oświetlić schody przed domem?

Schody zewnętrzne, czyli schody przed domem to strefa, która absolutnie powinna być dobrze oświetlona. Z tego też względu wystarczy tylko i wyłącznie dobrać odpowiednie oprawy, które wygenerują konkretny sposób oświetlenia przestrzeni. Jak zatem oświetlić schody przed domem? Jakie oprawy zastosować? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.

I tak, gdy schody wejściowe są niskie, do ich oświetlenia często wystarczają lampy oświetlające drzwi. Natomiast, gdy wysokie to zdecydowanie, wymagają osobnego oświetlenia. Oprawy montowane w stopniach schodów zaakcentują stopnie. Jeśli balustrada jest murowana, umieśćmy w niej oprawy albo kinkiety. Gdy jest ażurowa, schody możemy oświetlić lampami na słupkach montowanymi na bokach stopni. Jeśli zaś chodzi o rodzaje opraw na oświetlenie schodów przed domem to mamy trzy rodzaje. Jakie? Punktowe, czyli halogenowe, taśmy LED i lampy solarowe. Kiedy się je stosuje?

Oświetlenie punktowe, czyli halogenowe to światło kierunkowe o skupionych wiązkach. Dobrze podkreśla elementy dekoracyjne. Nie stosujmy opraw w stopniach schodów, gdyż zwrócone do góry może oślepiać w trakcie poruszania się. Taśmy LED, czyli światłowody. One z kolei bardzo ładnie, podkreślają konstrukcję i bryłę. Można pociągnąć je wzdłuż stopni lub policzków schodów. Są niezwykłym elementem dekoracyjnym, ale i zapewniają komfortowe użytkowanie po zmroku. Lampy solarowe są niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które nie potrzebuje prowadzenia obwodu elektrycznego.

Podsumowując powyższy artykuł to oświetlenie, możemy zamontować bezpośrednio na schodach, policzkach, ścianach bocznych, lub suficie, jeśli konstrukcja jest zadaszona. Pamiętajmy, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa podczas poruszania się po zmroku i to jest główny cel oświetlenia zewnętrznego. Oprawy można dodatkowo wyposażyć w czujniki ruchu.