Jak zrobić praktyczne oświetlenie w piwnicy?

Ten z nas kto, posiada piwnicę, doskonale wie, jak ważnym elementem jej wyposażenia jest oświetlenie. W niektórych przypadkach sztuczne światło to jedyny sposób, aby zapewnić sobie dobrą widoczność w tego typu pomieszczeniu. Dlatego, mając to na uwadze w tym artykule, napiszę o czym, należy pamiętać podczas wyboru oświetlenia do piwnicy?

Jak zrobić takie praktyczne oświetlenie w piwnicy?

I tak mam nadzieję, że każdy z nas wie, iż najważniejszym i podstawowym elementem instalacji oświetleniowej w piwnicy jest oświetlenie główne. Taka jedna, zamontowana na suficie lampa, będzie wystarczającym źródłem światła w przypadku pomieszczeń małych albo takich, które pełnią tylko rolę składzika, magazynu lub spiżarni. Wybierając taką lampę do piwnicy, zwróćmy szczególną uwagę na wysokość naszej piwnicy. Dlaczego? Ponieważ piwnica bywa często dość niska, co przemawia za tym, żeby do jej oświetlenia, wybrać oprawę płaską, przylegającą do powierzchni sufitu. Śmiało może to być, np., oprawa rastrowa, czy też świetlikowa.

Również praktycznym rozwiązaniem, będzie zastosowanie lampy z czujnikiem ruchu, dzięki czemu światło będzie włączało się automatycznie po naszym wejściu do piwnicy, a także samo gasło, kiedy ją opuścimy. Może się też tak zdarzyć, że piwnica poza funkcją magazynu, pełni także inne role. I tak może, służyć jako miejsce do majsterkowania, pracownia lub mały warsztat. Jeżeli tak jest, to praktycznym rozwiązaniem, będzie wyposażenie jej w oświetlenie dodatkowe.

Oczywiście najważniejszą kwestią, będzie doświetlenie miejsca pracy, którym najczęściej jest stół albo blat roboczy. Tuż nad nim, możemy zamontować dodatkową lampę, jednak tym razem wiszącą, która dobrze rozjaśni daną przestrzeń. W tej roli nawet dobrze sprawdzi się goła żarówka, która będzie umocowana na przewodzie z odpowiednim gwintem.

Takim dobrym pomysłem, będzie też montaż lamp w pobliżu regałów z narzędziami, czy też przetworami. Mogą to być kinkiety bądź plafony to właśnie, dzięki nim łatwiej, znajdziemy to, czego akurat potrzebujemy. Wyposażając piwnicę, nie zapomnijmy również o przenośnych lampach, które z pewnością okażą się przydatne. Mogą to być, np., lampy ustawione na specjalnych stojakach lub wyposażone w regulowane ramię i klips, który pozwoli na przymocowanie ich bezpośrednio do blatu roboczego. Na zakończenie tego artykułu, dodam jeszcze to, żeby projektując instalację oświetleniową w piwnicy, pamiętać także o dobrym oświetleniu, prowadzących do niej schodów. W tym celu możemy zastosować, np., oprawy schodowe, kinkiety, lub lampę wiszącą.