Jakie oświetlenie dla dzieci jest najlepsze?

Niby oświetlenie w całym domu jest jednakowe, ale nie zawsze powinno tak być. Oświetlenie powinno być dobrane odpowiednio pod wiek dziecka. Przecież inaczej zaplanujemy oświetlenie w pokoju noworodka i nastolatka. Sprawdźcie z nami, jak oświetlić pokój dziecka biorąc pod uwagę jego wiek.

Pokój niemowlaka

U niemowlaka zmysł wzroku ciągle się rozwija. Przecież przed porodem, był w brzuchu mamy, gdzie panowała lekka ciemność. Dlatego w pokoju niemowlaka oświetlenie powinno być łagodne, nie może być zbyt jasno, zbyt duża ilość oświetlenia będzie źle wpływać ja jego ogólne samopoczucie. W nocy często wstajemy do niemowlęcia, dlatego światło nie może być mocne, aby nie wybudzało dziecka. W tym przypadku, do oświetlenia nocnego przyda się dodatkowa lampka z ciepłym światłem. Ważne jest również oświetlenie dzienne, ale tylko w momencie, gdy maluch nie śpi. Kiedy zasypia, trzeba zadbać o zasłonięcie okien.

Pokój kilkulatka

Już 3 letnie dziecko potrzebuje lepszego oświetlenia. Niezbędne jest oświetlenie główne, umieszczone w centrum pokoju. Wtedy do pokoju powinno wpadać więcej światła dziennego, ponieważ dzieci w tym wieku już niechętnie śpią w dzień i są bardzo aktywne. Jednak w oknach pokoju kilkulatka powinny zostać zasłony lub rolety, które w nocy zapewnią odpowiednie zaciemnienie w pokoju, szczególnie gdy za oknem mamy latarnie. W przypadku dzieci, które boją się zasypiać w ciemności, możemy zainwestować w lampkę z ciepłym światłem. Teraz w sklepach znajdziemy lampeczki w różnych kształtach i kolorach. Wybór jest ogromny.

Źródło: pixabay.com

Pokój dla dzieci w wieku szkolnym

Tutaj oczywiście zwróćmy uwagę na oświetlenie główne oraz oświetlenie biurka, które ułatwi naukę. Pamiętajmy o tym, że lampka na biurku musi być umieszczona z odpowiedniej strony. Osoby praworęczne powinny mieć lampkę z lewej strony, natomiast leworęczne z prawej. Jeżeli dziecko lubi wieczorami czytać książki, warto pomyśleć o lampie do czytania książek umieszczonej w pobliżu łóżka.

Pamiętajmy o odpowiednich parametrach oświetlenia. Nie może być zbyt jasno, ani zbyt ciemno. Nieodpowiednie oświetlenie powoduje zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z nauką, a także źle działa na wzrok. Światło nie może drgać, migotać. Wybierajmy tylko żarówki spełniające normy bezpieczeństwa, posiadające certyfikat CE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *