Jakie oświetlenie na działce bez prądu

jakie oświetlenie na działce bez prądu

Działka na obrzeżach miasta to idealne rozwiązanie dla osób, które mają dość codzienności w bloku i lubią spędzić weekend poza miastem. Jednak działka oddalona od miasta czasami może nie mieć dostępu do energii elektrycznej. Sprawdź z nami, jakie oświetlenie na działce bez prądu sprawdzi się w Twoim przypadku.

Zasilanie z kolektorów słonecznych

Zawsze możemy sami wyprodukować prąd, który wystarczy nam do ogrzania wody, czy oświetlenia domu. Oczywiście w przypadku oświetlenia należy zainwestować w technologię która pobiera jak najmniejsze ilości prądu. Kolektory słoneczne, możemy  umieścić na dachu budynku. Ważne aby były postawione w najbardziej nasłonecznionym miejscu, tam gdzie nie będzie cienia od drzew lub innych budynków.

Jeżeli chodzi o wybór oświetlenia, warunek niskiego poboru energii elektrycznej spełnia technologia LED. Oprócz tego, że pobiera minimalne ilości energii elektrycznej, to jeszcze nie wytwarza zbyt dużych ilości ciepła podczas pracy. Dzięki małym rozmiarom, oświetlenie LED może być zamontowane niemal wszędzie.

oświetlenie led
Źródło: klusdesign.pl

Oświetlenie w ogrodzie

Jeżeli chodzi o oświetlenie w ogrodzie przy domku rekreacyjnym, tutaj możemy spokojnie zainwestować w lampy solarne, w postaci lampek wsuwanych w ziemię, kinkietów, łańcuchów świetlnych, czy świecących kamieni, doniczek, stolików. Pamiętajmy o tym, że tego typu lampy po prostu delikatnie oświetlą nam ścieżkę w ogrodzie lub taras. Nie mają one dużej mocy, tworzą przyjemny półmrok. Lampy solarne stawiamy w pełnym słońcu, nie mogą być stać w cieniu. Dzięki temu akumulatorki doładują się do pełna i będą świecić z odpowiednią mocą.

Pociągnięcie linii energii elektrycznej

Zawsze możemy wnioskować o pociągnięcie pod naszą działkę energii elektrycznej. Jednak to wiąże się z wieloma formalnościami, pozwoleniami, okablowaniem. Jest to generalnie droższe rozwiązanie niż inwestycja w panele słoneczne. W przypadku paneli słonecznych ponosimy jednorazowy koszt i produkujemy prąd sami. Natomiast energia elektryczna z sieci, generuje comiesięczne wydatki.