Jakie powinno być oświetlenie w butiku?

Przyciągnij, zatrzymaj na dłużej, zachęć do powrotu. Te trzy zasady są podstawą działania każdego sklepu, zwłaszcza sklepu odzieżowego, który zwany jest także butikiem. Muszą być one realizowane, jeżeli właściciel nie chce, aby jego sklep świecił pustkami. Ale jak tego dokonać? Sprawdź jaki wpływ ma na to odpowiednie oświetlenie.

W takim butiku jednym podstawowym elementem, który, przyciągnie klienta, może być oświetlenie. Dlatego warto zastanowić się jakie powinno być. Otóż takie oświetlenie sklepu odzieżowego może nadać każdej jego strefie jej własny charakter, a jednocześnie zapewnić spójność z otoczeniem i podkreślić tożsamość marki.

Oświetlenie butiku

Po pierwsze światło w witrynie butiku to pierwsza szansa, która może przyciągnąć uwagę przechodniów, a później kto wie może potencjalnych klientów. Otóż dzięki takiemu odpowiedniemu oświetleniu okno wystawowe może wyróżniać sklep pośród innych, a także zainteresować i zachęcić do wejścia. Dlatego też takie punktowe oświetlenie o większym natężeniu, które, jest skierowane na manekin, stworzy pewną przestrzenność sceny i nada jej dramatyzmu. Z całą pewnością podkreśli również rodzaj barwy i faktury tkanin.

Absolutnie konieczne jest także rozświetlenie tła wystawy, by uniknąć tworzenia efektu lustrzanych odbić w szkle szyby wystawowej. Wejście do butiku również powinno być dobrze oświetlone. W tej strefie sklepu światło nie powinno służyć tylko i wyłącznie do ekspozycji nowych produktów lub ofert promocyjnych, ale przede wszystkim do pierwszej orientacji w układzie przestrzennym wnętrza, lokalizacji interesujących obszarów i nadania swobody potrzebnej do poznawania oferty. Jeżeli natomiast, chodzi o oświetlenie całej powierzchni sprzedaży to światło, jest w stanie oddziaływać na ogólny odbiór pomieszczenia sklepu jako całości. Dlatego równomierne oświetlenie ogólne i silniejsze oświetlenie ścian, sprawi, że sklep, wyda się bardziej obszerny, niż jest w rzeczywistości. Takie ciemniejsze oświetlenie z kontrastami pomiędzy poszczególnymi przestrzeniami wywoła uczucie intymności wnętrza.

Źródło: pixabay.com

Półki, regały i wieszaki ekspozycyjne to tutaj leży albo wisi sprzedawana odzież, dlatego właśnie powinna być atrakcyjnie wyeksponowana światłem. I tak oświetlenie przy tym powinno być na tyle silne, żeby podkreślić jakość i atrakcyjność oferty przez uwidocznienie kroju, faktury i barwy tkaniny. Z tego też względu prócz oświetlenia ogólnego należy zastosować reflektorowe oprawy kierunkowe, montowane w sufitach bądź na podwieszanych szynach zasilających. Można również zamontować oprawy punktowe bezpośrednio pod półkami. Jeśli, chodzi o barwę to najlepszy efekt można, uzyskać dzięki zastosowaniu światła białego o różnych temperaturach barwowych, czyli odcieniach dostosowanych do barwy oświetlanej odzieży. I tak produkty o barwach brązów i czerwieni, np., skóry, będą wyglądały znacznie lepiej w oświetleniu białym o odcieniu ciepłym. Natomiast dla oświetlenia odzieży szarej i niebieskiej lepsze będzie chłodne światło białe.

A jakie oświetlenie w przymierzalni?

Otóż przymierzalnia to takie miejsce, w którym klient sam na sam podejmuje kluczową decyzję. Czy aby na pewno wyglądam w tym dobrze, a więc kupić, czy nie kupić? Z tego też względu w takiej przymierzalni trzeba zapewnić mu takie światło, aby wyglądał jak najlepiej. Czyli jakie? Bezcieniowe białe o bardzo dobrym oddawaniu barw i odcieniu subtelnie dobranym do aktualnej pory roku. Lada z kasą to końcowa strefa zakupów w sklepie odzieżowym. Jeśli klient, dotarł aż tutaj, oznacza to, że za chwilę zakupy mogą zakończyć się szczęśliwie dla obu stron, kupującego i sprzedawcy. Jednak dłuższe oczekiwanie w kolejce przed kasą może spowodować irytację klienta i zagrozić sfinalizowaniu transakcji. Dlatego, warto odwrócić jego uwagę od nużącego oczekiwania, skupiając ją, dzięki oświetleniu punktowemu, na najbliższych regałach z odzieżowymi dodatkami. Z kolei oświetlenie samej lady kasowej powinno nie tylko wyznaczać ten obszar i ułatwiać klientom jego odnalezienie. Należy pamiętać, że dla sklepowego personelu jest to oświetlenie robocze i powinno zapewniać kasjerom właściwe warunki pracy wzrokowej, tak aby nie powodować pomyłek i błędów.