Jakie zastosować oświetlenie w mieszkaniu dla osoby starszej?

sypialnia

Dobrze oświetlone mieszkanie podnosi bezpieczeństwo seniorów, a także wpływa pozytywnie na ich nastrój. Sprawdź, jakie oświetlenie warto zamontować w mieszkaniu osoby starszej, aby mogła poruszać się po nim bez żadnych przeszkód.

Wzrok seniora

Dobre oświetlenie jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych, ponieważ z wiekiem tracimy zdolność wyraźnego widzenia. Z czasem źrenice stają się małe, a soczewki stają się mętne, mniej elastyczne i żółte. Przez to dopływ światła do siatkówki jest utrudniony. Większej ilości światła potrzebujemy już  po 50 roku życia. Z czasem co raz mniej światła wpada do oka, dlatego zmniejsza się ostrość widzenia, a także zdolność do rozróżniania kolorów, czy ogólna czułość na kontrast. Przez co oko potrzebuje więcej czasu na akceptację zmiany intensywności oświetlenia.

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie większej ilości źródeł światła. Jednak oświetlenie należy dobrać tak, aby osoba starsza nie czuła się zmęczona. Źle dobrane oświetlenie za dnia będzie powodować senność, ale wieczorem będzie drażnić oraz pobudzać, przez co wydzielanie i przyswajanie hormonu snu (melatoniny) będzie zaburzone, co będzie powodowało bezsenność.

Dobre oświetlenie w starszym wieku jest również niezwykle ważne z powodu ogólnego osłabienia ciała, a co za tym idzie, większym prawdopodobieństwem upadku, który może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.

Odpowiednie oświetlenie

Dla osób starszych warto zainwestować w oświetlenie z silniejszym światłem. Dodatkowo warto zamontować czujniki ruchu, które będą same zapalać światło, gdy osoba starsza będzie chciała wstać w środku nocy. Warto również pomyśleć o zamontowaniu włączników światła niżej, np. na wysokości 1 m od podłogi.

Osoba starsza wymaga większej ilości światła, dlatego w tym celu warto zainwestować w oświetlenie LED, które pobiera mniej energii elektrycznej niż zwykła żarówka, a przy odpowiednim podłączeniu możemy sterować natężeniem światła. Przy zakupie oświetlenia LED zwróćmy uwagę na producenta, a także atesty jakości i bezpieczeństwa spełniane przez dany produkt. Jeżeli chodzi o tego typu oświetlenie, nie warto oszczędzać. Najtańsze oświetlenie LED może być szkodliwe dla zdrowia.

Bezpieczeństwo w nocy

Osoby starsze w nocy potrafią często wstawać do toalety lub kuchni. Dlatego dla zwiększenia bezpieczeństwa osoby starszej warto włączyć do gniazdka małe światełko, które będzie dawało półmrok i sprawi, że nawet po przebudzeniu senior będzie widzieć np. w którym miejscu jest włącznik światła.

Wizyta u okulisty

Oczywiście, jeżeli zdolność widzenia się pogarsza, warto wybrać się do okulisty, który zastosuje odpowiednie leczenie i spowolni pogarszanie się wzroku. Sprawne oczy to skarb, który powinien nam towarzyszyć przez całe życie, więc dbajmy o niego w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *