Lampa sodowa – czym różni się od oświetlenia LED?

oświetlenie sodowe

Często słyszymy, że lampy lodowe są wymieniane na oświetlenie LED. Ale, czy wiecie dlaczego lampy sodowe wymagają wymiany? Sprawdźcie, co warto o nich wiedzieć i dlaczego oświetlenie LED ma przewagę nad lampami sodowymi.

Lampa sodowa – co to jest

Lampy sodowe dają charakterystyczne światło o barwie pomarańczowej. Światło i jego kolor zawdzięczamy wyładowczym parom sodu. W zależności od ciśnienia możemy mieć nisko oraz wysokoprężne lampy sodowe. Pierwsze lampy sodowe powstały już w 1935 roku. Wynalezienie lamp sodowych pozwoliło pozbyć się z ulic lamp rtęciowych.

Jak jest zbudowana lampa sodowa?

W lampach niskoprężnych mamy jarznik, który stanowi szklana rura wygięta w literę U. Jest ona wypełniona metalicznym sodem oraz mieszanką gazów neonu i argonu. Dzięki napięciu elektrycznemu w gazie pomocniczym zachodzą wyładowania, gdy sód odparuje, wtedy wyładowania w jego parach są największe. Tego typu lampy świecą z pełną mocą dopiero po kilku minutach. Lampy te mają moc od 18 do 180W. Ich maksymalna skuteczność świetlna to 206 lm/W. Barwa światła to 1800 K, ale niestety źle oddają barwy, przez co są używane głównie na autostradach, drogach szybkiego ruchu, czy w tunelach. Ich żywotność to średnio 16 tys. godzin.

Źródło: pixabay.com

W przypadku lamp wysokoprężnych jarznik jest wytworzony z materiału ceramicznego, a w nim znajdziemy rtęć, sód, gaz ksenon. Wyładowania zaczynają się w ksenonie. gdy sód i rtęć odparują, wtedy w parach metali wytwarza się strumień świetlny. Do wytworzenia światła konieczne jest wysokie napięcie. Tego rodzaju lampy dają światło o żółto-złocistej barwie (2000 K) o skuteczności świetlnej od 68 do 150 lm/W. Natomiast ich żywotność wynosi od 10 do 24 tysięcy godzin. Są stosowane do oświetlenia otwartych przestrzeni, ponieważ zapewniają dobrą widoczność nawet podczas mgły.

Dlaczego oświetlenie LED wypiera lampy sodowe?

Po pierwsze, oświetlenie LED jest bardziej energooszczędne. Ten rodzaj oświetlenia nie zakłamuje kolorów w takim stopniu jak lampy sodowe, gdzie wszystko dookoła ma pomarańczową poświatę. Za oświetleniem LED przemawia również ich żywotność, ponieważ technologia LED może świecić nawet przez 50 000 godzin. Oświetlenie LED daje równomierne światło, aby świecić z pełną mocą nie potrzebują kilku lub kilkunastu minut, jak lampy sodowe. Co więcej, oświetlenie LED jest bezpieczne dla środowiska, nie zawiera rtęci, pobiera dwukrotnie mniejszą ilość energii, oświetlenie LED możemy podłączyć do energii z paneli słonecznych. Oświetlenie LED ma dwukrotnie dłuższą żywotność i pobiera dwukrotnie mniej energii.

2 thoughts on “Lampa sodowa – czym różni się od oświetlenia LED?

  1. Trochę brakło mi opisu kosztów jednych i drugich lamp, ale artykuł i tak ciekawy.

  2. Sodowe lampy maja sprawność do 200lm/watt, najczęściej w sprzedaży są 150lm/watt.
    a ledy ile maja? teraz cena leda i żywotność ??
    fakt czasu rozpalania lampy w oświetleniu ulicznym jest pomijalny;)

Comments are closed.