Lampy LED a zasilanie fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Przy wciąż drożejącej energii elektrycznej szukamy rozwiązań, które przyniosą nam jak największe oszczędności. Wielu z nasz szuka alternatywnych źródeł energii elektrycznej, które zmniejszą rachunki za prąd. Jak wiadomo, panele fotowoltaiczne są co raz bardziej modne, tak samo jak oświetlenie LED, lecz czy takie połączenie się opłaca? 

Oświetlenie LED

Już samo zmontowanie oświetlenia LED w domu przyniesie nam duże oszczędności, ponieważ ta technologia jest bardzo wydajna a podczas pracy pobiera minimalne ilości energii elektrycznej. Co więcej, oświetlenie LED przy sprawnej instalacji elektrycznej bez przepięć i skoków napięcia może działać nieprzerwanie przez kilka lat. Oświetlenie LED jest odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, jest małe dzięki czemu można je zamontować w różnych zakamarkach. Dodatkowo oświetlenie LED nie nagrzewa się i może być zamontowane wszędzie. Minusem oświetlenia LED jest dosyć wysoki koszt zakupu taśm LED i żarówek, ale ten koszt zwraca się w postaci mniejszych rachunków za prąd.

Panele fotowoltaiczne

Kojarzy je każdy z nas, to instalacja, która pozwala uzyskiwać energię elektryczną ze słońca. Podstawowym elementem podłączonym pod panele jest falownik, który zmienia prąd stały wytwarzany przez ogniwa krzemowe w prąd przemienny. Uzyskana energia elektryczna jest przechowywana w akumulatorach. Energia elektryczna uzyskiwana przez panele może być wykorzystywana w całej sieci energetycznej, nie musi służyć jedynie do oświetlenia.

Źródło: pixabay.com

Oświetlenie LED jest często zasilane energią z paneli fotowoltaicznych. Jest to opłacalna inwestycja w przypadku przedsiębiorstw. Przy bardzo dużym zużyciu energii inwestycja w panele fotowoltaiczne jest korzystna dla budżetu. Podłączenie oświetlenia LED do paneli fotowoltaicznych nie jest zbytnio opłacalne w przypadku gospodarstw domowych.

Gdy zepsuje się pogoda

W tym momencie pojawia się problem z wydajnością instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli przez kilka dni jest pochmurno, wtedy produkcja prądu może być mniejsza niż minimalna, gwarantowana przez producenta. Wyprodukowana ilość energii jest niewystarczająca do oświetlenia domu. W takim przypadku konieczne jest pobieranie prądu z sieci.

Zanim zakupicie panele fotowoltaiczne, przeliczcie czy to będzie się opłacać. Zakup i utrzymanie paneli fotowoltaicznych jest kosztowne. Aby zobaczyć mniejsze rachunki za prąd, nie musimy montować paneli. Już sama wymiana oświetlenia na technologię LED przyniesie duże oszczędności w zużyciu prądu.

Jeżeli macie panele fotowoltaiczne, podzielcie się z nami, jak wygląda produkcja prądu w praktyce. Czy założenie paneli fotowoltaicznych jest rzeczywiście opłacalne?

One thought on “Lampy LED a zasilanie fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Comments are closed.