Lampy Led w samochodzie, kiedy możemy na nich jeździć

diody led w samochodzie

Diody LED jako oświetlenie samochodów to na naszych drogach już codzienność. Coraz więcej posiadaczy samochodów decyduje się na ich zamontowanie w swoim samochodzie. Jednak czy dokładnie wiemy czym one się różnią od zwykłych żarówek samochodowych w lampach i kiedy możemy na nich jeździć?

Jazda dzienna a diody LED

Tutaj wystarczy zamontować diody LED do jazdy dziennej. Co ważne diody dają widoczne z dalekich odległości, jaskrawe światło. Co więcej są ekonomiczne i wytrzymałe. Nie palą się tak szybko jak żarówki w lampach i wytrzymają wiele długich lat.

W nowych modelach samochodów już fabrycznie mamy zamontowany ten rodzaj oświetlenia. W przypadku starszych modeli aut wystarczy zakupić zestaw montażowy świateł LED do jazdy dziennej i odwiedzić mechanika. Chyba, że sami znamy się na elektryce samochodowej, wtedy możemy sami pomajsterkować.

Uwaga na homologację!

Zestaw świateł do dziennej jazdy LED powinien mieć homologację. Jest ona tutaj niezbędna. Wysokiej jakości zestaw świateł z homologacją kupimy w przedziale 100 złotych.

przepisy drogowe o oświetleniu LED
Źródło: pixabay.com

Stosuj się do przepisów

Posiadanie takich świateł nie zwalnia kierowców z myślenia o przepisach drogowych. Pamiętajmy, że przy gorszej widoczności w czasie dnia, kiedy pogoda się pogarsza, jest mgliście, pochmurno lub są opady deszczu, wtedy należy przełączyć światła LED na światła mijania.

Jazda w tunelu również wymaga od nas przełączenia świateł LED na światła mijania.

Co mówią przepisy dotyczące montażu świateł do jazdy dziennej LED?

  • światła montujemy w odległości minimum  40 cm od boku pojazdu
  • odległość pomiędzy dwiema  lampami powinna być większa niż  60 cm
  • minimalna wysokość montażu świateł to 25 cm nad ziemią, a maksymalna to 1,5 m

Dzięki stosowaniu się do przepisów unikniemy nieprzyjemności podczas kontroli drogowej.