Monitoring domu – czy warto?

monitoring domu

Mamy takie czasy jakie mamy, dlatego też kamery monitoringu można spotkać już niemal wszędzie i nadal instalowane są kolejne. Nie łudźmy się, że dla korzystających z tego typu urządzenia jesteśmy anonimowi, bo tak nie jest! Dotyczy to między innymi systemów działających na osiedlach mieszkaniowych, w miejscach pracy, przedszkolach, jak również szkołach.

Coraz częściej możemy również spotkać monitoring domków jednorodzinnych bądź mieszkań. Taki monitoring jest to elektroniczny system zabezpieczeń, którego jedynym, podstawowym zadaniem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa domowników, a także ochrona dóbr materialnych przed kradzieżą lub dewastacją. Dzięki wysokiej jakości kamerom możemy monitorować swoje mieszkanie, dom, garaż, biuro, kiedy tylko chcemy.

Mało tego możliwość rejestracji zdarzeń w postaci materiałów wideo sprawia, że instalacje monitoringu wizyjnego są też pomocne dla policji w ściganiu sprawców przestępstw. Warto również wspomnieć, że inwestując w monitoring wizyjny domu możemy uzyskać większe zniżki przy wykupie ubezpieczenia majątkowego.

Czy taki monitoring domu jest legalny?

Otóż w polskim prawie funkcjonują liczne obostrzenia, dotyczące owego monitoringu. I tak oto systemy mające na celu ochronę prywatnych posesji są oczywiście w pełni legalne, ale pod warunkiem, gdy oko kamery skierowane jest jedynie na teren należący do ich właściciela. W momencie, kiedy w zasięgu rejestratora znajdzie się przestrzeń publiczna, sprawa znacznie się komplikuje.

Taki monitoring instalowany przez osoby prywatne, który swoim zasięgiem obejmuje miejsca publiczne, może oczywiście wchodzić w konflikt z prawem. W obecnych czasach przepisy dotyczące monitoringu fragmentarycznie regulują różne ustawy i nie ma w polskim prawie jednolitego aktu, który jednoznacznie określałby tę kwestię. Może w najbliższym czasie zmieni się ta ustawa o monitoringu wizyjnym, nad którą prace nadal trwają już od kilku lat.

Podsumowując powyższy artykuł, ja byłabym tego zdania, że warto założyć taki monitoring domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *