Oświetlenie dla miłośników astronomii

oświetlenie drogowe

Oglądanie gwiazd na Wyspach Kanaryjskich będzie jeszcze bardziej efektywne, a to wszystko dzięki oświetleniu tworzonemu przez Signify.

W Puerto de la Cruz, czyli mieście położonym na północnym wybrzeżu Teneryfy firma zajmuje się instalacją inteligentnych latarni LED, które mogą być zdalnie przyciemniane. Latarnie wykorzystują specjalną technologię optyczną, które redukuje odbicia i rozproszenia światła na niebie. Tym samym usprawnia pracę obserwatoriów, które znajdują się w pobliżu.

Projekt pozwala zobaczyć jak wiele możliwości, oferuje nam technologia LED. Łuna na nocnym niebie, która spowodowana jest rozproszeniem światła to problem astronautów na całym świecie. Droga mleczna jest niewidoczna dla ponad jednej trzeciej ludzkości w tym dla:

  • 60% Europejczyków
  • 80% mieszkańców Ameryki Północnej
oświetlenie droga
źródło: pixabay.com

Ten rodzaj lamp LED wyposażony jest w moduły LED ze specjalnymi płytami optycznymi, które mają za zadanie filtrować pasmo niebieskie i jednocześnie kierować światło lamp na ziemię. Energooszczędne latarnie są bezprzewodowo połączone z systemem oświetlenia i oprogramowaniem do zarządzania oświetleniem, dzięki czemu będzie można je zdalnie rozjaśniać i przyciemniać. Na Wyspach Kanaryjskich panują bardzo korzystne warunki do obserwacji gwiazd, przez co na wyspach powstało kilka obserwatoriów astronomicznych, które cieszą się popularnością na całym świecie. Jakość nieba jest w tym miejscu chroniona prawem hiszpańskim (Ustawa o jakości warunków obserwacji astronomicznej dla obserwatoriów Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC)). Dlatego też lokalne władze na Teneryfie Północnej i w La Palmie mają obowiązek podjąć środku, które mają na celu redukcje zanieczyszczenia światłem. Zabrania się m.in. stosowania wysokociśnieniowych lamp rtęciowych, czy lamp emitujących białe światło. Wyjątkiem, którego prawo nie obowiązuje, jest oświetlenie dla sportu i reklamy.

Jakość nieba na Wyspach nie ma sobie równych, potwierdzają to astronomowie oraz miłośnicy gwieździstego nieba. Ta nowoczesna technologia ma na uwadze potrzeby lokalnych obserwatoriów i jednocześnie pomóc zmniejszyć zużycie prądu przez oświetlenie publiczne o około 65% oraz otwiera nam drogę do wprowadzenia w nasze miejscowości funkcji inteligentnego miasta.

Źródło: propertydesign.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *