Oświetlenie LED w mieście – czy warto?

oświetlenie ulicy LED

W wielu miastach widać modernizację oświetlenia. Powoli do historii przechodzą latarnie z lat 60-tych. Ustępują miejsca nowoczesnemu oświetleniu LED o większej wydajności i jednocześnie mniejszym pobieraniu prądu. Sprawdźmy dlaczego miasta inwestują w tę technologię, czy to się opłaca?

Stare oświetlenie w miastach i na wsiach to głównie lampy rtęciowe. Które pochodzą z lat 60-tych, 70-tych. Tego typu oświetlenie nie zawsze daje odpowiednie oświetlenie w nocy. Co więcej, dosyć często dochodzi w nim do awarii, przez co wymaga częstych napraw, a to wszystko generuje dodatkowe koszty.

Dlaczego miasta decydują się na oświetlenie LED?

Technologia oświetlenia LED charakteryzuje się minimalnym zużyciem prądu, dużą żywotnością, odpornością na zniszczenia mechaniczne, prostą budową i dużą wydajnością. Wymiana dotychczasowego oświetlenia rtęciowego na oświetlenie LED pozwoli zmniejszyć zużycie prądu. Co więcej, technologia LED nie zawiera w swojej budowie związków chemicznych niebezpiecznych dla środowiska.

Miasta inwestujące w tę technologię dbają o ekologię oraz o swoich mieszkańców. Lepiej oświetlone przejścia dla pieszych, a także bardzo dobrze oświetlone drogi zwiększają bezpieczeństwo poruszania się po ulicach i chodnikach.

Nie tylko oświetlone drogi

Miasta mają również do oświetlenia inne elementy architektury, takie jak parki, mosty, czy rzeźby. Tutaj wszędzie można zastosować oświetlenie LED.  Kolejnym plusem tego typu oświetlenia jest możliwość zmiany kolorów, co przekłada się na ciekawy wygląd obiektów i wyróżnienie szczególnych miejsc.

Źródło: Klusdesign.pl
Źródło: Klusdesign.pl
oświetlenie architektury miejskiej
Źródło: Klusdesign.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *