Oświetlenie zewnętrzne – co musisz o nim wiedzieć?

ogrodowe LED oświetlenie

Już w planach ogrodu powinniśmy uwzględnić ilość źródeł światła oraz jak będą one rozstawione. Sprawdźcie, co musicie wiedzieć o oświetleniu LED.

Oświetlenie elewacji budynku powinno cechować się klasą szczelność IP 44- to samo tyczy się, jeżeli chodzi o lampy, które będą narażone na trudne warunki atmosferyczne jak deszcz, czy śnieg. Moc żarówki w przypadku elewacji powinna wynosić około 2,5 W, barwa być ciepła bądź dzienna. Lampy znajdujące się pod zadaszeniem powinny cechować się stopniem ochrony – IP23. To jakim prądem będzie zasilana, powinno zależeć przede wszystkim od ilości obwodów i rodzaju oświetlenia zazwyczaj jest to 230 V.

Oświetlenie domu oraz altany powinno być użytkowe, natomiast w reszcie ogrodu może być typowo dekoracyjne. W przypadku dekoracyjnego oświetlenie warto postawić na delikatne, nastrojowe, najlepiej o ciepłej barwie. By ogród był estetyczny, a instalacja bezpieczna, kable powinny być poprowadzone pod ziemią. Oświetlenie budynku szczególnie znajdujące się koło wejścia powinno być wyposażone w czujnik ruchu, tak by było, jak najbardziej praktyczne. Jeżeli oświetlenie altany oraz tarasu będzie w tym samym obwodzie, lampy będą zapalały się razem.

oświetlenie ogrodowe LED
źródło: pixabay.com

Zaplanowanie odpowiedniej ilości obwodów jest bardzo ważne, jeżeli będzie ich za mało, w stosunku co do ilości lamp nie będzie ono w stanie ich obsłużyć. Oświetlając ogród, wiele osób zapomina o odpowiednim oświetleniu bramy, można zamontować jedną stojącą lampę, bądź profile LED wmontowane w bramę. To jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy, zależy od całej estetyki ogrodu oraz naszych potrzeb.

Jak widzicie, nie ma dużych ograniczeń co do instalowania oświetlenia ogrodu, macie zupełną dowolność, jednak pamiętajcie, by dobierać odpowiedni stopień ochrony, oraz odpowiednią ilość obwodów. Jeżeli chodzi o rodzaj oświetlenia najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą profile LED, które jeżeli posiadają odpowiedni stopień ochrony oraz jeżeli są przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych, posłużą nam przez długi czas i będą bezpieczne w użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *