Salon fryzjerski – jak go oświetlić?

salon fryzjerski oświetlenie

Oświetlenie salonu fryzjerskiego powinno dokładnie oświetlić miejsce pracy, a także zwrócić uwagę klientów. Wybierając oświetlenie, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale także czy spełnia ono wymagane normy.

Rodzaje oświetlenia do salonu fryzjerskiego

Ważne jest, by oświetlenie było spójne. Wszystkie elementy oświetlenia zarówno w poczekalni, jak i wewnątrz salonu powinno do siebie pasować.

  • Lampy sufitowe są oświetleniem niezbędnym, warto już przy zakupie zwrócić uwagę na jego montaż, a także miejsce, gdzie będzie ono montowane, ponieważ może okazać się, że dany model nie będzie pasował
  • Profile LED/kinkiety powinny znaleźć się w miejscu naszej pracy. Ten rodzaj oświetlenia pozwoli doświetlić to, czego „nie może” oświetlenie ogólne
oświetlenie salony fryzjerskiego
źródło: pixabay.com

Oprócz rodzaju oświetlenia zwróćmy także uwagę na jego barwę, w poczekalni możemy zainstalować lampy o barwie ciepłej. Barwa ta pozwoli nadać wnętrzu klimatu, a także przytulności. Oświetlenie w poczekalni powinno mieć także odpowiednie natężenie, by klient w oczekiwaniu na usługę mógł poczytać gazetę, czy książkę.

W miejscu strzyżenia warto zainstalować barwę neutralną, które dobrze oddaje kolory, a także odpowiednio oświetla miejsce pracy. W miejscu tym muszą zostać zainstalowane oprawy świetlne, które pozwolą skupić się na wykonywanej pracy, a swoim światłem odpowiednio doświetlą naszych klientów.

Jak odpowiednio i bezpiecznie dobrać oświetlenie?

Oświetlenie w salonie fryzjerskim powinno nie tylko dobrze się prezentować, ale także spełniać swoje zadanie nie zagrażając tym samym klientom i nam samy. W salonach, gdzie dbamy o urodę klientów, natężenie światła powinno być nie mniejsze niż 500 lx. Zgodnie z normą PN-EN 12464-1 „Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy” – salony fryzjerskie uważane są za pracę biurową, w której to określono, że natężenie światła nie może być mniejsze niż 500 lx. Ta wartość określa miejsce naszej pracy, czyli przestrzeń, w której dbamy o fryzury klientów.

salon fryzjerski oświetlenie
źródło: pixabay.com

W poczekalni, mamy większą zdolność nie musimy spełniać żadnych norm, a jedynie powinniśmy zapewnić klientom możliwość relaksu.

Pamiętajmy także, że to jakie i jak wiele źródeł światła ma się znajdować w salonie, zależne jest od ilości okien. Najczęściej do oświetlenia salonu fryzjerskiego wybierane jest oświetlenie LED. Przede wszystkim, dlatego iż mamy duży wybór i różne opcje montażu.