Smart przejście, czyli specjalne lampy ledowe

M.in. w Gdańsku Energa instaluje specjalne lampy LED-owe oraz wdraża innowacyjny system „Smart przejście”, który ma za zadanie zwiększyć widoczność przechodniów na przejściach.

Doświetlone przejście dla pieszych za pomocą specjalnych lamp, które poprawiają widoczność przechodniów, zostało ostatnio zainstalowane ostatnio w nadmorskim Pucku. Nowe oświetlenie ma zapewnić poprawę bezpieczeństwa, szczególnie na przejściach, gdzie na wypadki narażone są dzieci oraz osoby starsze.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

W Pucku oświetlenie zostało wykonane w sześciu miejscach dla pieszych. Oświetlenie to ma pozwolić kierowcą lepiej ocenić sytuacje na przejściu, a piesi mają mieć lepszą widoczność, aby dostrzec zbliżające się samochodowy. Oświetlenie zostało zrealizowane, dzięki specjalistycznym oprawom ledowym, które ogniskują biały strumień światła bezpośrednio na przejściu wraz z chodnikiem. Specyfika tych opraw polega na sposobie ogniskowania światła. Oprawa kierunkowa skonstruowana tak, aby lampa oświetlała pieszych z boku, a nie z góry. Pozwala to na zobaczenie pieszych w postaci jasnych sylwetek na ciemnym tle jezdni. Takie rozwiązanie jest szczególnie skuteczne podczas sezonu jesienno-zimowego, w którym dochodzi do największej liczby wypadków.

W miejscach, gdzie piesi są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo został zainstalowany innowacyjny system, czyli oświetlenie urządzenia z czujnikami ruchu. Pilotażowo taki system został wdrożony na jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

System „Smart przejście” składa się z zespołu dwóch lamp, które wyposażone są w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnic określa wielkość obiektu, który różnice spowodował. Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia i odróżnia go od innych obiektów. Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, tak aby pomalowane na biało pasy, były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni.

Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzeń, system zwiększa natężenie oświetlenia, powoduje to, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych.

Źródło: cire.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *