Sprawdź, jak zmniejszyć rachunki za prąd

jak zmniejszyć rachunki za prąd

Prąd z roku na rok jest coraz droższy, raczej nie będzie taniał. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zmniejszyć rachunki za prąd, aby zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na coś innego. Zaoszczędzenie prądu nie jest trudne, mamy na to kilka sprawdzonych sposobów. Zapoznaj się z naszymi propozycjami.

Sprawdzone sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd:

Oświetlenie LED – wymień zwykłe oświetlenie na oświetlenie LED. Pobiera ono bardzo małą ilość energii elektrycznej, a jednocześnie jest bardzo wydajne. Co prawda koszty zakupu oświetlenia LED są większe niż w przypadku zwykłych żarówek, ale mają od nich zdecydowanie dłuższą żywotność. Oświetlenie LED może świecić nieprzerwanie nawet przez 4 lata. Poniesione koszty zwracają się w postaci mniejszych rachunków za prąd.

Źródło: klusdesign.pl
Źródło: klusdesign.pl

Zrezygnuj z trybu czuwania – kiedy nie używamy urządzeń powinniśmy je wyłączyć. Tryb czuwania powoduje pobieranie energii, przez co rachunki rosną o parę złotych miesięcznie, co w przeliczeniu rocznym podwyższa je nawet o 100 zł. W tym celu warto podłączyć urządzenia elektryczne do listwy z wyłącznikiem. Dzięki niej jednym kliknięciem możemy wyłączyć kilka sprzętów elektrycznych na noc albo na czas naszej nieobecności.

Energooszczędne AGD – warto wybierać takie urządzenia, które mają najniższą klasę zużycia prądy A++. Weźmy to pod uwagę szczególnie w momencie zakupu takich urządzeń jak pralki, zmywarki, czy lodówki. Oprócz tego pamiętajmy o korzystaniu z tych urządzeń w mądry sposób, czyli włączajmy zawsze zapełnioną pralkę, pełny bęben prania, a także nie zaglądajmy do lodówki, kiedy nie ma takiej potrzeby. Zwróćmy uwagę na to, czy lodówka nie stoi zbyt blisko źródła ciepła, ponieważ w takim przypadku pobiera więcej energii w celu utrzymania niskiej temperatury wewnątrz urządzenia.

Zgaś zbędne światło – gaśmy za sobą światło. Nie pozostawiajmy włączonego światła w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma. Jest to całkowicie zbędne zużycie energii. W miejscach, gdzie nie przebywamy zbyt często możemy zamontować czujniki światła, są one szczególnie przydatne w oświetleniu wejścia do domu, czy na korytarzach.

Korzystaj z taryfy elektrycznej – taryfa zaczyna się zazwyczaj w godzinach wieczornych, wtedy warto zrobić pranie lub włączyć zmywarkę.

Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Zainwestuj we własne źródła energii

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie na energii elektrycznej jest zainwestowanie w ekologiczne źródła energii. Warto zastanowić się nad podłączeniem paneli słonecznych, które będą produkować prąd na domowe potrzeby.

Jeśli macie inne ciekawe sposoby na zaoszczędzenie energii elektrycznej, zapraszamy do podzielenia się nimi w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *