Szklarnia jakie oświetlenie dobrać?

oświetlenie szklarni

HSP, czyli wysokoprężne lampy sodowe pozwalają na doświetlenie szklarni, choć ostatnio coraz więcej osób decyduje się na montaż oświetlenia ledowego w szklarni. Jakie oświetlenie do szklarni wybrać?

Dlaczego nadal stosuje się lampy z technologią HPS?

Lampy sodowe są stosowane przez wiele osób do doświetlenia szklarni. Przede wszystkim dlatego, że HPS pozwala sprostać wymaganiom większości plantatorów. Pod względem barwy, długości fal i uniwersalności zastosowania – nie ma lepszego rozwiązania, a przynajmniej wiele osób tak uważa. Jak sprawa wygląda w praktyce?

oświetlenie szklarni
pixabay.com

Dlaczego technologia LED?

Okazuje się, że oświetlenie LED także jest dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam doświetlić naszą szklarnię. Wybór tej technologii jest gwarancją dobrania optymalnego promieniowania, ale nie tylko dlatego wypiera on lampy sodowe. Technologia LED pozwala nam na dowolną modyfikację procentowych składowych barw światła. Pozwala to by, rośliny mogły zaabsorbować promieniowanie LED na poziomie 85-90%. Jest to nawet 80% więcej niż w przypadku lamp sodowych.

Rośliny najsłabiej wykorzystują najlepiej emisje koloru żółtego, który zazwyczaj stosowany jest w lampach sodowych. Fotosynteza jest możliwa, dzięki barwnikowi fotosytetycznemu – chlorofilowi, to zapewne wszyscy wiedzą, warto jednak wspomnieć, że w procesie fotosyntezy uczestniczą:

  • Chlorofile A i B – absorbujące głównie światło niebieskie i czerwone
  • Karoteny i ksantofile – absorbują światło żółte i zielone

Technologia LED umożliwia modyfikacje ilości procentowej poszczególnych spektrów światła, tym samym dobierając sposób naświetlania pod konkretną uprawę.

oświetlenie szklarni
źródło: pixabay.com

Różnice między oświetleniem LED a lampami sodowymi

Ważną cechą oświetlenia LED jest niska emisja ciepła. Porównując je z lampami sodowymi, zauważamy ogromną różnicę. Lampa sodowa nagrzewa się do 450 stopni, a dioda LED do 45 stopni. Kolejną różnicą jest czas nagrzewania, lampa sodowa potrzebuje na to aż 5 minut, a dioda LED charakteryzuje się gotowością do pracy już w momencie włączenia.

Żywotność diod LED to aż 50 tys. godzin lampa sodowa wypala się po upływie 16 tys. godzin (ciągłego świecenia). Lampy sodowe po około 2000 godzin pracy tracą 40% swoich możliwości, a diody LED jedynie 1%.