Co warto wiedzieć przez zamontowaniem oświetlenia LED w ogrodzie?

Montowanie oświetlenia LED w ogrodzie musi być przemyślane. Z nami sprawdzisz, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas prac. Podpowiadamy o czym należy pamiętać, aby oświetlenie w ogrodzie było dekoracyjne, funkcjonalne i bezawaryjne.

Zaprojektuj oświetlenie ogrodu

Dokładne zaprojektowanie oświetlenia ogrodu jest konieczne do określenia ilości i rodzajów materiałów, których będziemy potrzebować. W projekcie warto uwzględnić oświetlenie ścieżki, tarasu, schodów, altany, ławki, czy podjazdu do garażu.

W zależności od miejsca możemy wybrać oświetlenie zasilane przy pomocy kabla lub bateriami słonecznymi (tzw. baterie solarne). W przypadku montowania oświetlenia LED, które jest bardzo intensywne, pamiętajmy o zakupie opraw, które zapobiegną kierowaniu światła w niebo i intensywniej oświetlą pożądane miejsca.

W przypadku ścieżki, warto aby oświetlenie było zasilane przy pomocy kabla, który będzie zasilał podłączone do niego lampy. Pojedyncze miejsca w ogrodzie możemy oświetlić przenośnymi lampkami solarnymi.

Dobierz odpowiedni rodzaj oświetlenia

Do oświetlenia ogrodu wybieramy te profile, czy oprawy LED, które są przystosowane do użytku zewnętrznego. Powinny być przede wszystkim dobrze uszczelnione przed wilgocią, a także wykonane z wytrzymałych materiałów, odpornych na działanie niskich i wysokich temperatur.

Sprawdź, jak rozłożyć kable w ogrodzie

Tutaj stosuje się zazwyczaj kabel przeznaczony do użytku w gruncie, gdzie odporność napięciowa izolacji wynosi 1 kV, a przekrój kabla ma przynajmniej 2,5 mm2. W przypadku wkopywania przewodów w grunt, koniecznie pamiętajmy o wcześniejszym umieszczeniu go w karbowanej rurce, która ochroni go przed przegryzieniem przez gryzonie. Kabli nie powinniśmy wkopywać przy samych fundamentach, a także tuż obok korzeni drzew. Ze względów bezpieczeństwa kable powinny być oddalone minimum 80 cm od rur wodociągowych. Kable wkopujemy na głębokość 70 cm, dobrze jest 40 cm nad kablem umieścić niebieską taśmę ostrzegawczą, która podczas prac ogrodowych będzie przypominać o jego obecności.

oświetlenie ogrodu
Źródło: pixabay.com

Zapanuj nad światłem

Dzięki zamontowaniu specjalnych sterowników, w przypadku oświetlenia LED możemy sterować natężeniem światła. Czujniki ruchu pozwolą na automatyczne oświetlenie ścieżki kiedy tylko się na niej pojawimy. Z ciekawostek możemy wspomnieć o tym, że niektóre taśmy LED przeznaczone do użytku zewnętrznego mają możliwość zmiany koloru światła, więc tutaj warto poeksperymentować, w celu uzyskania ciekawego efektu w ogrodzie.

Oświetlenie LED jest niezwykle wygodne, możemy nim sterować, zmieniać kolory i ustawić automatyczne włączanie i wyłączanie. Jest bezpieczne w użytkowaniu i funkcjonalne. Co więcej, nie przyciąga owadów, w tym komarów. Dzięki niemu przebywanie wieczorem w ogrodzie stanie się prawdziwą przyjemnością. Dzieje się tak, ponieważ oświetlenie LED nie emituje ultrafioletu, które przyciąga wszelkie owady. Oświetlenie LED to najlepsze rozwiązanie w celu oświetlenia ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *