Zanieczyszczenie światłem

Rozwój technologii, to właśnie ona odegrała dużą rolę w kontekście miejskiego oświetlenia, które w ostatnich latach bardzo się rozwinęło. Teraz oświetlenie ledowe stało się codziennością, w ramach walki z nadmiernym zużyciem energii elektrycznej.

Poziom sztucznego oświetlenia w ostatnich latach znacznie wzrósł, również w mniejszych miejscowościach, jak i na wsiach, konsekwencją tego jest tzw. Smog świetlny.

Badania mówią o tym, że ludzie na świecie nie są w stanie zobaczyć w nocy pełni czarnego nieba. Tylko 1% Europejczyków ma możliwość podziwiania prawdziwie czarnego nieba wraz ze wszystkimi gwiazdami. Najbardziej zanieczyszczone kraje pod względem „świetlnego smogu” są Katar, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Problem nie jest tak poważny, jak w przypadku zanieczyszczenia powietrzem, ale warto byłoby jednak zwrócić uwagę na zanieczyszczenie światłem, lekarze alarmują, że zbyt duża ilość sztucznego światła zakłóca proces snu i jest przyczyną stresu.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Jakie oświetlenie jest najbezpieczniejsze dla wzroku?

Najbezpieczniejsze światło dla naszego wzroku to światło słoneczne, nie męczy się on tak szybko oraz ma pozytywny wpływ na zdolność widzenia i możliwość regeneracji zmęczonych oczu.

Chcąc kupić oświetlenie zdrowe dla wzroku, powinniśmy zwrócić uwagę na barwę światła wyrażoną w kelwinach (K) oraz wskaźnik oddawania kolorów. Co do barwy światła, to jaką wybierzemy zależy przede wszystkim od miejsca jest zainstalowania, inna wartość Kelwinów powinna być w profilu LED, czy oprawie LED do sypialni, a inna w miejscu, gdzie się uczymy. Zwróćcie także uwagę na wskaźnik oddawania kolorów (Ra), w domu wystarczą żarówki o 80 Ra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *