Żarówka LED czy żarówka halogenowa – co jest lepsze?

oświetlenie led

Odkąd zakazano stosowania tradycyjnych żarówek, coraz większą popularność zaczęły zyskiwać świetlówki kompaktowe oraz żarówki ledowe i halogenowe. Lecz czy wiemy, który rodzaj oświetlenia jest lepszy?

Żarówki halogenowe niewiele różnią się od tradycyjnych żarówek. Działają na podobnej zasadzie. Prawdziwym przełomem okazało się jednak zastosowanie diod LED do oświetlania pomieszczeń. Wykorzystując je można budować lampy i żarówki o różnej wielkości, różnej mocy i różnych kolorach. Diody LED umożliwiają zatem produkcję nie tylko źródeł światła służących do oświetlania pomieszczeń, ale i do celów ozdobnych i dekoracyjnych.

Czym różni się oświetlenie ledowe od halogenowego?

Podstawowa różnica polega na tym, że żarówka halogenowa to termiczne źródło światła, a ledowa to źródło nietermiczne. Żarówka halogenowa świeci, ponieważ doprowadzone jest do niej napięcie elektryczne powodujące przepływ prądu w żarniku. Przepływ prądu natomiast powoduje wzrost jego temperatury do takich wartości, które umożliwiają jego świecenie. Diody LED świecą dzięki innemu zjawisku – rekombinacji promienistej. Emisja światła odbywa się więc bez emisji ciepła.

Żarówki halogenowe najczęściej zasilane są napięciem przemiennym 230V lub stałym 24V, natomiast diody LED zasilane są napięciem stałym 12V. Żarówki ledowe posiadają wbudowany zasilacz, który przystosowuje prąd z gniazdek do prądu, który może je rozświetlić.

Zalety i wady oświetlenia LED:

 • Oświetlenie LED posiada szereg zalet, z których najważniejsze to:
 • niskie zużycie prądu (nawet kilka razy niższe, niż w przypadku żarówek halogenowych)
 • brak emisji ciepła (podczas pracy diody nie nagrzewają się, co umożliwia ich zastosowanie w takich miejscach, w których wymagane jest utrzymanie niższej temperatury)
 • duża trwałość (dioda LED może pracować nawet 100 000 godzin)

Wady:

 • wysoka cena (żarówki LED najczęściej są kilkukrotnie droższe od żarówek halogenowych. Jednak po kilku miesiącach ta inwestycja się zwraca.)

Zalety i wady oświetlenia halogenowego:

Zalety:

 • niższa cena (żarówka halogenowa kosztuje kilka złotych, a żarówka ledowa co najmniej kilkanaście)
 • barwa światła halogenowego jest bardziej przyjazna, niż barwa światła emitowanego przez diody.
halogen
Źródło: pixabay.com

Wady:

 • niższa trwałość ( żarówka halogenowa może świecić maksymalnie 2000 – 3000 godzin, czyli kilkadziesiąt razy krócej, niż ledowa)
 • wyższe koszty eksploatacji (żarówki halogenowe posiadają znacznie niższą sprawność od ledowych)

Które oświetlenie jest bardziej ekologiczne?

Bardziej ekologiczne jest oświetlenie LED, ponieważ podczas jego pracy zużywana jest mniejsza ilość energii elektrycznej. Żarówki ledowe również są bardziej żywotne, dzięki czemu środowisko nie jest obciążane odpadami w postaci żarówek oraz odpadami powstającymi w czasie ich produkcji. Odpowiednik halogenowy tradycyjnej żarówki 100W ma moc około 80W, natomiast jej ledowy odpowiednik zużyje zaledwie kilkanaście Watt. Mniejsze zużycie prądu przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Dzięki tym argumentom, można jednoznacznie stwierdzić, że oświetlenie ledowe jest dużo bardziej ekologiczne.

Jak szukać wysokiej jakości oświetlenia LED?

Najlepiej najpierw poznać producentów, a dopiero później inwestować w oświetlenie LED. Wysokiej jakości profile i oprawy LED oferuje producent Kluś. Na jego stronie klusdesign.pl znajdziecie dokładne opisy i specyfikacje produktów oraz ciekawe inspiracje dotyczące montażu tego rodzaju oświetlenia. Warto zapoznać się z ich produktami.

oświetlenie schodów
Źródło: http://klusdesign.pl/zastosowania-opraw-led/schody-i-porecze#

 

2 thoughts on “Żarówka LED czy żarówka halogenowa – co jest lepsze?

 1. Ledy są po prostu niezbędne w dzisiejszych domach! Nie dość, że są energooszczędne to jeszcze można je wykorzystać w fantazyjny sposób.

 2. Ja od siebie mogę polecić, aby klasyczne żarówki coraz częściej zamieniać na LED. Plusy tych drugich są mega zauważalne. Po pierwsze są energooszczędne, a jak wiadomo lepiej dbać o nasze środowisko, zwłaszcza że zasoby planety są ograniczone. Po drugie naprawdę żarówki LED są trwalsze i np. jedną mam już ponad 3 lata. Więc ostatecznie jest to bardziej opłacalne rozwiązanie. Ja wymieniłam wszystkie możliwe żarówki na ledy i jestem zachwycona – jednak te tradycyjne żarówki tracą w moich oczach i docelowo z nich zrezygnuję, gdy tylko się „spalą”.

Comments are closed.